Vážený pane doktore.

 velice Vás po čase opět zdravím. Plně podporuji Váš názor prezentovaný v internetovém článku "Červené karty na Národní a vajíčka na Albertově."

 Jednoznačně odsuzuji sílící politické a mediální útoky vůči prezidentu České republiky Miloši Zemanovi, jakožto v přímých volbách legitimně zvolené hlavě našeho státu. Tyto stupňující se nesmyslné útoky a osočování mnohých novinářů a politických představitelů svědčí o tom, že tito lidé se dodnes nesmířili se zvolením Miloše Zemana prezidentem České republiky. Od samého počátku jeho prezidentství proti němu vedou nechutné a urážlivé útoky a pomlouvačné kampaně, jejímž vyvrcholením jsou v poslední době dokonce výzvy k jeho odstoupení z funkce prezidenta republiky!

Tím vůbec netvrdím, že s prezidentovými názory a postoji souhlasím, sympatizuji či dokonce patřím do jeho fanklubu. Jsem prostě demokrat, respektuji svobodné volby a jejich výsledky (i když jsem nesouhlasil a nadále nesouhlasím s přímou volbou prezidenta ČR) a za uvedenými útoky vidím jednoznačně útok na posledních 25 let společensko-politického vývoje naší země.

Ani já nestojím o účelové převyprávění tohoto vývoje, protože jsem zde také celou tu dobu žil a pracoval. Prostě odmítám kýčovité kampaně typu "Děkujeme, odejděte 1999", "Televizní krize 2000 aneb státní převrat v přímém přenosu", "útoky vůči Václavu Klausovi kvůli jeho amnestii či politickým názorům a preferencím ve volbách 2013" apod.

Prezidentu M. Zemanovi jsou našimi médii vyčítány názory a postoje na Rusko a Ukrajinu, ale musím bohužel konstatovat osobní zjištění, že identické či zcela shodné názory s prezidentem ČR na ukrajinský Maidan, Krym či putinovské Rusko sdílí mnoho mých přátel a známých, sledujících politické dění, a to rozhodně nejsou zastánci či voliči levice, ale naopak mnohdy naši členové a pevné voličské jádro staré dobré ODS v čele s V. Klausem (manažeři, podnikatelé, živnostníci apod.).

 Ze všeho nejvíce jsem však pohoršen letošním zneužitím významného výročí 17. listopadu, které se v našich dějinách váže ke dvěma historickým událostem – výročí nacistické perzekuce vůči českým vysokoškolským studentům a české inteligenci vůbec v roce 1939 a výročí počátku protikomunistické revoluce v roce 1989.

V tento významný den a státní svátek České republiky si mají naši spoluobčané pietně vzpomenout na oběti protinacistického a protikomunistického odboje, nikoliv jej zneužívat k cílené politické agitaci a kampani, tím méně k veřejným slovním či dokonce fyzickým útokům proti prezidentu České republiky, dokonce za osobní účasti zahraničních politických představitelů. Tu ostudu v zahraničí a před naší veřejností nezpůsobil Miloš Zeman se svými výroky a postoji, ale naše mediální lobby plně poplatná havlovskému vidění politiky a světa, jak jsme toho neustálými svědky po celé polistopadové období.

Vám, jako přesvědčenému odésákovi, asi nemusím vysvětlovat naše zásadové postoje, kterými jsme v uplynulém 1/4 století neustále čelili nepolitické havlovské politice a neustálým atakům proti zavedeným demokratickým politickým stranám. Výsledky těchto nesmyslných kampaní sklízíme nyní - do politiky se nám dostávají bývalí nomenklaturní komunisté (Babišovo ANO), Zelení (fakticky levicoví anarchisté typu M. Stropnického) či Piráti (v podobě brněnského hnutí Žít Brno), kteří se dokonce dostávají po nedávných komunálních volbách do vedení radnici Prahy a dalších statutárních měst.

 

Snad jsem se svojí troškou do mlýna přispěl k možné debatě a výměně názorů na dané téma.

 

 S pozdravem z Brna a přáním všeho dobrého v tomto předvánočním čase

 

Mgr. Jan Jandl

29. listopadu 2014  

 

 

 

Dobrý den pane magistře, milý Honzo,

 moc děkuji za Váš mail. Jednak si neobyčejně vážím Vašich slov uznání i pochvaly, jednak jde o cenné postřehy letitého politického souputníka, který si ta minulá desetiletí leccos dobře pamatuje.

 Ale děkuji zejména za to, že jste jedním z mála těch, kteří si letos také vzpomněli na výročí 17. listopadu 1939. Na symbolické datum skutečného ohrožení české inteligence, jako na symbol skutečného nacistického teroru na této zemi a jeho lidech.

 Naprosto s Vámi souhlasím, že 17. listopad by měl být především významným okamžikem piety a vyjádřením úcty všem, kteří v sobě našli odvahu čelit nacistickému teroru.

 Udělalo mi také radost, že souhlasíte s mým výkladem událostí "revoluce červených karet" letos 17. listopadu. Sveřepost, s jakou několikatisícový dav útočil na autoritu (bez ohledu, co si myslíme o Miloši Zemanovi a jeho myšlenkovém světě), byla děsivá. Ale pokolikáté již ve 25 leté historii této země? A pokolikáté již bez respektu k výsledkům demokratických voleb? To by nás mělo varovat nejvážněji.

 Děkuji Vám, Honzo, za Vaše slova. Vašich názorů jsem si vždy vážil a beru je jako významnou pobídku k dalšímu přemýšlení o naší současnosti i - budoucnosti.

 S úctou

 Ivo Strejček

30. listopadu 2014

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus