Online rozhovor s evropským poslancem Ivo Strejčkem pro Žďárský deník.

Dobrý den. Rád bych věděl, kolik českých europoslanců se dokáže opravdu kvalitně dohovořit v europarlamentu anglicky, případně jiným jazykem? Vy sám se cítíte v tomto směru dostatečně na výši? Děkuji.

Kratochvíl

Dobrý den pane Kratochvíle, sám tušíte, že na tuto otázku mohu odpovědět pouze sám za sebe. Mně nepřináleží hodnotit mé kolegy a kolegyně. To musí udělat jejich voliči. Já se domluvím dokonale anglicky, nemám problém v tomto jazyce diskutovat na nejrůznější témata. Moje němčina je v porovnání s angličtinou podstatně horší. Ruština? Vrátil jsem se k tomuto jazyku a opakuji si jej a učím se. Škoda těch proflákaných let v hodinách ruštiny! Děkuji za dotaz. Vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že toto byl poslední dotaz, který jste mi adresovali, chci vám za váš zájem poděkovat. Velmi si vážím vašich dotazů i času, který jste mi věnovali. Děkuji redakci Deníku za milou příležitost si s vámi touto formou vyměnit své názory. Přeji vám vše dobré. Ivo Strejček


Považujete pád vlády uprostřed našeho předsednictví EU za mezinárodní ostudu? Já tedy ano!

Kamil V.

Dobrý den, pád vlády uprostřed předsednictví ČR Radě EU je prostě ostuda jako hrom. Zahraniční politika se buduje po dlouhá léta, kredit a pověst země se tvoří po desetiletí. Celých 20 let po roce 1989 jsme se snažili vymanit ze stereotipního vnímání "starých" západních demokratických států, že patříme kamsi na východ. Dařilo se nám to. Vybudovali jsme stabilní politický systém a úspěšnou ekonomiku. Pádem vlády jsme si před světem kolem nás prostě nafackovali. Vylepšit náš obraz nám vezme zase pěkných pár let! Prostě Čechy umí porazit zase jenom Češi. Děkuji za otázku.


Zdravím pana Strejčka. Chci se zeptat jak se obecně žije v Belgii. Vlámové a Valoni se dlouhodobě moc nemusejí a společná belgická národnost je prý v módě akorát když se hraje fotbal. Jak to doopravdy je?

Josef Svoboda

Dobrý den pane Svobodo, nevraživost Vlámů a Valonů je pověstná. Ve vlámských Bruggách se tváří, že nerozumí francouzsky (tak mluví Valoni). Brusel je jediným evropským městem, nad kterým se při startu z tamního letiště musí při stoupání otáčet letadla, což je hlukově nepříjemné. Důvod: vlámský parlament nedal souhlas k tomu, aby letadla při startu narušila jejich vzdušný prostor. A podle toho také vypadá úroveň belgického národního fotbalového mužstva (ale my máme také máslo na hlavě). Při pohledu na Vlámy a Valony mě vždy baví, když nás (a myslím Čechy) začne někdo poučovat o tom, že jsme nesnášenliví! Děkuji za dotaz.


Dobrý den pane europoslanče, nejprve Vám blahopřeji k obhajobě poslaneckého mandátu. Dostal jste můj hlas, protože jste jeden z mála politiků, který umí říkat lidem pravdu do očí i když je nepříjemná a nehledíte na to, jestli Vás za to budou mít lidi rádi, ale jsem přesvědčen, že Vám vždy jde o správnou věc. Vím o Vás, že jste velký žďárský patriot a také městský zastupitel. Fandíte také žďárskému sportu a sledujete výsledky místních sportovců? Co říkáte na to, jak si vedou žďárští hokejisté. Podle mně je to nejnavštěvovanější forma zábavy v okresním městě a i v rámci 2. ligy patří žďárský stadion k nejnavštěvovanějším. Znáte problémy klubu a myslíte, že by se jim dalo nějak pomoci ať již finančně nebo jinak např. ze stadionem apod.? A z toho evropského soudku: Jak se cítíte v Bruselu jako zástupce malé nevýznamné země a jak a zda vůbec lze se v tomto byrokratickém centru prosadit se svými názory.

Eurovolič

Dobrý den pane eurovoliči, moc vám děkuji za ocenění, kterého si skutečně vážím. Politiku beru vždy jako běh na dlouhou trať: to, co zastávám a čemu věřím, nemusí být zrovna dnes módní, ale zítra to může být pravda. Žďárskému sportu fandím a výsledky hokeje sleduji. Velmi si vážím výkonů současných žďárských hokejistů. Postoupili do kvalitnější soutěže, potýkají se s minimem finančních prostředků, večer hrají v Orlové a ráno jdou do práce. Klobouk dolů! Stejnou pochvalu ale zasluhuje současné vedení hokejového klubu. Vzali to za správný provaz. Je vidět, že se kolem žďárského hokeje dnes točí slušní chlapi. S financování sportu ve Žďáře se musí něco vážného udělat. Myslím si, že město musí vyjádřit svůj zájem na tom, aby děti sportovaly a musí najít v rozpočtu města důstojné finanční prostředky, aby sportovní kluby měly prostředky na činnost, aby funkcionáři mohli zaplatit oddané a obětavé trenéry. Česká republika není ani malá ani nevýznamná. Vše začíná u nás doma. Jak hospodářsky silným a politicky stabilním státem jsme, tak nás navenek všichni vnímají a berou. A že si umíme udělat ostudu? Už jsme to okolnímu světu ukázali. Moc děkuji za pochvalu i dotaz.


DOBRÝ DEN. Co si myslíte o Turecku, jako možném budoucím členu EU? A které státy podle vás ještě mohou v budoucnu být členy unie, ale zatím se o nich nemluví?

Josef K.

Dobrý den, pokud Turecko splní všechny podmínky, které jsou pro vstup této země do EU požadovány a pokud to sami Turci budou opravdu chtít, pak asi nemáme žádné právo jim v tom bránit. K takové situaci ale nedojde dříve než za 15 - 20 let. Víme, jak v té době bude vypadat sama Evropská unie? Já bych doporučoval vést vážnější debatu o obsahu a směřování EU mnohem víc, než se strašit Tureckem. Další země? Doufám, že brzy přibude Chorvatsko a postupně další balkánské státy.


Neustálé pendlování poslanců mezi Bruselem a Štrasburkem považuji za nehorázný výsměch všem daňovým poplatníkům. Nemyslíte, že miliony eur vyhozené do zbytečné dopravy mezi dvěma tvrdohlavými státy vám europoslancům zbytečně strhávají kredit u veřejnosti? Díky za odpověď.

Robert Nový

Dobrý den pane Nový, absolutně s vámi souhlasím. Je to vyhazování peněz a hrubá neúcta k daňovým poplatníkům. Tento stav může být změněn pouze dohodou všech 27 členských států EU. Sám víte, že alespoň jedna země bude vždy proti: Francie. Jde nejen o jistou prestiž (což osobně nesdílím, ale oni to tak cítí), ve francouzském sídle jsou zaměstnány stovky uklizeček, kuchařů, ochranky.... A jsou plné hotely a restaurace. A každý zaměstnanec je současně voličem! Tento nelogický stav se snažíme každoročně hlasováním změnit, ale bezúspěšně. Děkuji za otázku.


Dobrý den pane Strejčku. V zemích Beneluxu se díky rovinatému terénu prý jezdí hodně na kole. Je v Bruselu víc bicyklů než aut?

Hana

Dobrý den Hano, v Bruselu je rozhodně víc aut než bicyklů, ale na kolech se tam jezdí doopravdy hodně.


Dobré odpoledne. Chtěla bych vědět, odkud přesně jste a jaký máte vztah k Vysočině? Cop děláte ve svém volném čase? Jak snáší vaše rodina odloučení? Kolik času strávíte v ČR a kolik v Bruselu? Díky moc. K.

Kamila Říhová

Dobrý den paní Říhová, na Vysočině jsem se narodil, tady jsem vyrůstal, kraj i lidi tady miluji. Vždy, když sjedu z dálnice a na kopci na Rudolcem se mi otevře ten nádherný pohled na Bohdalov a Žďár, tak vím, že už jsem doma. Volný čas se snažím intenzivně trávit s rodinou. Mám dvě děti: synovi je 19 a dceři 14. Ti už jsou někdy rádi, že táta zrovna není doma. Manželka mi říká, že jsem stejně nikdy doma nebyl, takže to není žádná změna (ale já doufám, že to jen tak říká). V ČR bývám o víkendech, v Bruselu a Štrasburku od pondělí do čtvrtka. Pátky mám obvykle vyhrazené na europoslanecké dny. Děkuji za dotaz.


Docela by me zajimalo, co delate s prachama, ktery jste si za vase pusobeni v dalsim zbytecnem organu nahrabal? Davate aspon neco na charitu, nebo mate jako vsichni ostatni drahy faro a velkej barak a este si syslite do zasoby? A kde jsou vysledky vasi prace?

Petr Nováček

Dobrý den pane Nováčku, ano, mám drahé auto, protože je to můj byt i moje kancelář. Za čtyři roky mám najeto asi 250 000 km. To bych asi v malém laciném voze nenajezdil. Velký barák nemám. S rodinou bydlíme v rodinném domku po rodičích ve Žďáře nad Sázavou, který je 40 let starý. Pomalu jej opravujeme. Sponzoruji cyklistický oddíl ve Žďáře, sponzoruji počítačové vzdělávání seniorů, sponzoroval jsem publikaci studentů mapující tragické osudy židovské rodiny z Chotěboře ve II.sv. válce, připravuji velkou výstavu v EP v Bruselu o zločinech StB v 50.letech na moravských sedlácích...


Nedávno byli ve Žďáře turečtí studenti. Na besedě o UE s nimi diskutoval europoslanec Ouzký. Proč jste tam nebyl Vy? Míníte i nadále stát v ústraní, nebo se trochu ukážete médiím a na veřejnosti? Bylo by dobré, kdyby Vás lidé trochu znali... Zatím jste jen nezjnámá tvář a nikdo neví, co vlastně děláte... Děkuji za zodpovězení!

Krasoňová

Dobrý den paní Krasoňová, původně jsem dostal nabídku k této besedě. Vzhledem k tomu, že právě probíhala předvolební kampaň pro volby do Evropského parlamentu a můj "kampaňový" harmonogram byl připraven dlouho dopředu, nemohl jsem se této besedy zúčastnit. Pokud se vám zdám jako neznámá tvář, tak mě to netěší. Snažil jsem se psát a vystupovat všude tam, kde to jen šlo. Beseda s 11 tureckými studenty ale ani není žádnou mediální příležitostí, to jistě víte sama. Nicméně vaše slova beru vážně. Děkuji za ně.


Zdravím! Co máte v plánu prosazovat v euro parlamentu? Pomůže něco z toho konkrétně Vysočině? Děkuji! Hana J.

Hanka J.

Dobrý den, Hanko. Rád bych pokračoval v práci ve výboru pro ekonomiku, který se zabývá zejména nepřímými daněmi a jednotnou měnou euro. Chci také zkusit práci ve výboru pro hospodářství a energetiku. Konkrétně pro Vysočinu? Víte, poslanec Evropského parlamentu není nositelem žádných peněz. V EP se "neporcuje medvěd". Mimochodem, právě tato skutečnost nás činí málo zajímavými. Chci se co nejdříve sejít s vedením Kraje Vysočina a prodiskutovat s nimi vše, čím bych tomuto kraji mohl v Bruselu pomoci.


Dobrý den. Zajímalo by mě, jakých konkrétních cílů jste již v Evropském parlamentu dosáhl? Nezajímají mě prázdné a obecné řeči, ale přesné informace - co z Vás lidé v ČR doposud měli? Nepřijde Vám nemorální brát za Vaši práci (byť třebas není úplně zbytečná, jak si myslím) takové peníze????

R.H.

Začnu platem: můj plat se rovná 1,2 násobku platu poslance Parlamentu ČR. Europoslanec nemá nárok na žádné příplatky. Plat je zdaňován dle českého právního řádu. Můj čistý plat se pohybuje kolem 58 000,- Kč. Je pravdou, že v současné době se jedná o zavedení tzv. statutu poslance Evropského parlamentu, jehož cílem je sjednotit plat všech europslanců na jednotnou úroveň. Dosud tomu tak nebylo: italský europoslanec bral asi 13 000 eur, český asi 2 500 eur. Současná úprava má nastavit hladinu ve výši asi 7 000 eur. Výsledky práce: za nejcennější považuji zabránění zavedení konsolidovaného základu daně právnických osob ve členských zemích EU. Kdyby tato daňová úprava vešla v platnost, otevřela by se cesta ke sjednocení (harmonizaci) přímých daní, což by setřelo základní předpoklad soutěže hospodářských a sociálních systémů v EU - daňovou konkurenci. To by mělo dopad na konkurenceschopnost českého hospodářství a ztrátu pracovních příležitostí ( o odlivu daňových příjmů z ČR do států, kde jsou sídla "matek" zahraničních firem, které u nás působí, ani nemluvím).


Dobrý den! Nemám nic proti Vám osobně, ale spíše proti funkci samotné. Většina lidí nemá ani potuchy, co je v popisu Vaší práce. Mohl byste čtenářům přiblížit, jak vypadá Váš běžný pracovní den? Jaké jsou Vaše cíle v europarlamentu?

Jana Severová

Ani se vám nedivím, paní Severová. Souhlasím s vámi, že čím vzdálenější je výkon politiky od občana (voliče), tím méně jí rozumí. Jinými slovy: práci starosty města si snadno zkontrolujete, práci europoslance obtížně. Tři týdny v měsíci jsem v Bruselu, jeden týden ve Štrasburku. Zpravidla se mi daří být doma každý víkend. V parlamentu pracuji ve výboru pro ekonomiku a mezinárodní obchod. Můj pracovní den začíná asi v osm ráno a budovu parlamentu zpravidla opouštím kolem deváté večer. Den je vyplněn prací ve výboru (studium dokumentů), psaním textů, přípravou stanovisek, zpracováním hlasovacích seznamů. Jeden týden v měsíci jsme ve Štrasburku a v poslanecké hantýrce se tento týden nazývá "hlasovací". Zde se připravené návrhy z "bruselských týdnů" projednávají a hlasuje se o nich.


Dobrý večer. Já délam za min.mzdu a mám tříleté dítě ,neberem od státu nic, vše zamítnuto. Jak je možné v této zemi, že romové dostanou vše ,mají auta. Peníze na chlast a automaty, dělaj na černo tak jsou za vodou, když jim stát na to dá. Ptám se, kde je dískriminace?

jirka

Ani já si nemyslím, že by Romové v Čechách byli nějak diskriminováni. Ten problém je ovšem hlubší: velmi štědrý sociální systém, který umožňuje lidem vybírat si mezi prací, která se jim líbí a která se jim nelíbí (protože zůstat doma na sociálních dávkách je prostě výhodnější) je dlohodobě neudržitelný. Bývalý ministr Petr Nečas prosadil výrazná zpřísnění, ale kvůli pádu vlády zůstal s celkovým řešením na půl cestě.


Chtěla bych se zeptat p. Strejčka, jestli si pamatuje na svou první třídu, kterou učil na 2.zš? Byla to třída po p. učitelce Šimurdové

Eva Hájková

Jasně, ale nevím, zda bych si na všechna jména přesně vzpomněl. Výborní žáci, doufám stejně úspěšní také v životě.

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus