Nikým nevolený eurokomisař Pierre Moscovici si veřejně postěžoval, že „vidí-li Trumpa, vidí tvář populisty“. Hillary Clintonová na Demokratické národní konvenci v sobotu označila zvolení Trumpa za „čin hraničící s národní bezpečností“.

Čím tak Donald Trump dráždí k nepříčetnosti jak americký establishment, zodpovědný za současný rozvrat v celých částech světa, tak evropské elity, předvedl v nedělním programu americké televize ABC „The Week“:

K EU: „je to kontinent bez budoucnosti – a to vlastní vinou“.

K brexitu: „myslím, že to nakonec bude dobrá věc, ale chce to čas“.

Ke Krymu: „jak jsem slyšel, obyvatelé Krymu by raději byli součástí Ruska, než součástí toho, kde byli“.

K Rusku: „ s Putinem nemám žádné vztahy, nijak se s ním neznám, ale pokud bych byl zvolen, zvážil bych, zda by se Krym neměl stát součástí ruského teritoria a posoudil bych, zda nezrušit ekonomické sankce vůči této zemi – mít lepší vztahy s Ruskem je přece dobré, ne?“

K Ukrajině: „ujistil bych Putina, že USA se již nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí Ukrajiny“.

K NATO: „ je zastaralé....není schopné čelit terorismu. Musí se změnit, nezahrnuje správné země, které čelí terorismu“.

Názory Donalda Trumpa jsou vším, jenom ne opakováním zastaralých, zdiskreditovaných, evidentně nefunkčních a pro současný svět škodlivých názorů. Považují-li současné politické elity Trumpa za populistu, říkají to proto, že se jeho názorů bojí, tak jako se už bojí svobodných názorů svých občanů.

Trump říká to, co si stále více lidí (nejen v Americe) myslí -  v tomto slova smyslu je tím nejlepším hlasem veřejnosti, tedy populistou.

 

Ivo Strejček

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus