Nemá smysl přeceňovat výsledky prvních amerických primárek, které proběhly na začátku února v americkém státě Iowa. Další, politicky zřejmě důležitější, primárky budou teprve následovat.

Přesto jsou primárky v Iowě považované signálně za významné z několika důvodů: jsou první (a jako první něco naznačují celé plejádě kandidátů, mnozí po nich budou z viditelně ztracených soubojů ustupovat a „předávat“ své voliče vybranému kandidátovi z těch zbývajících) a také proto, že v Iowě, na rozdíl od některých jiných států Unie, se primárek účastní všichni tamní voliči (ne sbor volitelů).

Přestože od volby budoucího amerického prezidenta osobně nic moc neočekávám (vyprázdněnost politických stran v Americe je podobná té prázdnotě stran evropských, či českých).

Přesto, z mého vlastního politického zájmu, tento proces sleduji a na základě (jistě kusých) informací budu sem tam činit pár poznámek či glos.

Zde jsou ty první, k výsledkům primárek v Iowě.

  1. Ukázaly, že „staré“, opovrhované postupy, jak organizovat předvolební kampaně, stále fungují
  2. Ted Cruz, jediný z kandidátů ucházejících se nominaci, objel všech 99 okresů států Iowa, opřel se o nábožensky založené voliče a obyčejné lidi
  3. Je zjevné, že Cruzova „konvenční“ kampaň oslovila voliče na (tradičně konzervativním) americkém středozápadě víc, než „karaoke styl“ Donalda Trumpa
  4. Výsledky primárek v Iowě také ukazují, že každá kampaň potřebuje fyzickou organizaci, která mobilizuje (což Ted Cruz potvrdil)
  5. Propadli všichni, kteří se spolehli na oslovení voličů skrze sociální sítě
  6. Vulgarity a nevybíravé urážky voliče jednoduše odpuzují (je dokonce sporné, zda fungují v televizních vystoupeních – snad mohou nějaký čas voliče bavit, rozhodně ne přesvědčovat)
  7. Jak Cruz, Rubio (republikáni) nebo Sanders (demokraté) prokázali, že voliči volí pouze ty kandidáty, o kterých se domnívají, že sdílí jejich hodnoty (což zní jako triviální teze, ale v současném politickém prostředí ČR – například – je tato pravda cíleně potlačována)
  8. Za důkaz předcházejícího postřehu považuji jednu ze statistik, zmiňovaných v souvislosti s primárkami v Iowě: zatímco 2/3 voličů si myslí, že „to Trump říká tak, jak to je“, pouhých 5% z nich však tvrdí, že Trump sdílí a reprezentuje jejich hodnoty.
  9. Ohromné překvapení je katastrofální výsledek Clintonové, považované (ne-li za vítěze) za horkého kandidáta. Její „výhra“ nad Sandersem o 0,2% je fakticky její porážkou v Iowě. A je důkazem, že voliči demokratů v ní nevidí ztělesnění demokratických hodnot pro americký středozápad (ale na levicově liberálním východním pobřeží USA to bude jinak!).

 

2. února 2016 

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus