Několik postřehů k parlamentním volbám 2017 v České republice

Fenomény

Oslabování tradičních stran

Hlavním fenoménem letošních voleb je viditelné oslabování hlavních (tradičních) politických stran. U sociálních demokratů (zcela destruovaných šíleným vládnutím Sobotky a spol.) a komunistů jde o zjevný kolaps, ODS si významně také nepolepšila. Výsledek ODS není úspěch. Vezmeme-li v úvahu fakt, že se nabízela velká témata. Ta ODS ignorovala nebo se jim vyhýbala (krize EU, vyhrocení sporu o „tvrdé jádro“, jednoznačné odmítnutí eura, stát se hlasem „protimigrantských“ obav obrana tradičních hodnot a rodiny atd.). Tradiční střet ČSSD a ODS, který charakterizoval celých 28 let české politiky skončil a byla nahrazen střety jiných subjektů. 

Fragmentace politiky (a Sněmovny PČR)

Prozatím jsme si postupně zvykali na fragmentaci pouze na komunální úrovni (letitým příkladem je Třebíč). Fragmentace politiky infikovala sněmovní politiku. Důvodů je několik, hlavním však je naprostý kolaps velkých stran, které jednak přenechaly aktivitu politickým trpaslíkům, jednak neschopnost velkých stran věnovat se velkým tématům. To, že zmizela levice, není pouze českým fenoménem, jde o trend celozápadní (Francie, Nizozemí, Německo, Rakousko – tak to ukázaly letošní volby v těchto zemích). Příčin je několik:

 • společnost je příliš bohatá a část voličů (tradičně levicových) se domnívá, že „pravo-levý“ střet již není třeba obhajovat.
 • Tradiční pravice se posunula k politickému středu a  převzala část levicových témat (viz. nesmyslný souboj ODS o narovnání platové asymetrie, což je vysloveně levicové téma).
 • Levicové myšlení v různé míře a v různých formách ovládlo všechny politické strany (levice prosákla do všech stran a to tradiční levici zničilo).
 • Sobotkova ČSSD ve vládě byla katastrofální.

„Protestnost“ jako charakteristika

Jedním z podstatných fenoménů těchto voleb je „protestnost“. Lidé letos volili daleko častěji „proti něčemu (někomu)“, než „pro něco (někoho)“. Úspěchy Pirátů (novodobé levice s anarchistickými rysy), Okamury a Babišovo hnutí jsou toho průkaznými důkazy.

Systém versus antisystém

Dělení na tzv. systém a antisystém odmítám. Lidé volili dle svých preferencí. Je zbožným přáním představitelů tradičních stran (a mediálních komentátorů) osočit voliče z „hlouposti“ podpory tzv. antisystému. Chybí ale definice, co si lidé pod (anti)systémem představují. Někteří nesmyslný boj s korupcí, jiní odpor vůči EU a euru, další (oprávněný) strach z migrace. „Systém“ jim nic takového nenabídnul, proto se rozhodli pro „antisystém“. Mnozí proto, aby se „systém“ zmátořil a chytnul se za nos.

Pozitiva a negativa voleb

Pozitivem voleb je fakt, že se lidé jako Herman, Marksová-Tominová, Gabal a spol. nedostali do Sněmovny, stejně jako Zelení.

Negativem je postup TOP 09, KDU-Čsl, STAN

K politickým stranám

 ANO:

výsledek žádným překvapením není. Trendy šly dlouhodobě k dosaženému výsledku. 30% voličů si Babiše přeje, 70% ne.

ODS:

 • zisk 11% (a druhá pozice) je zřejmě ten nejhorší výsledek, který mohl tuto stranu potkat. Je dostatečně „dobrý“ na to, aby stávající vedení mohlo tvrdit, že volby byly úspěchem, že vše se dělalo dobře, že „jdeme nahoru“, že jsme „lídry demokratických stran“. Kdyby ODS dosáhla mizerného výsledku kolem 9%, vedení by muselo manévrovat, kdyby ODS dosáhla na 18% (což bylo reálné, stačilo sebrat Okamurovi „témata“ EU, migrace) a výsledek mohl být výrazně větší, šlo by o reálné vzkříšení této strany. Navíc způsob, jakým vystupuje předseda Fiala (arogance, zpupnost) dokazují, že současné vedení je mimořádně spokojeno a padají naděje na nezbytnou vnitřní reformu.
 • Zvláštní rozpolceností současného vedení ODS je fakt, s jakou vehemencí bojuje proti Babišovi a mluví o něm jako o „ohrožení demokracie“. Na druhé straně velmi pohodlně ODS na krajské úrovni sedí s ANO v koalicích a pilně spolupracuje. Fialova rétorika by byla autentická pouze tehdy, kdyby vydal rozhodnutí okamžitě a bezpodmínečně opustit spolupráci s ANO na krajských a komunálních úrovních. Vždyť jaký je rozdíl mezi poslanci a radními za ANO? Cožpak nereprezentují stejné hodnoty a cesty, jak k nim dojít?
 • ODS pod Fialou (a dnešními místopředsedy) dokončí přeformátování strany na středovou „cameronovskou“ (v podstatě proevropskou, prounijní, proeuro, promigrační, vstřícně zelenou) stranu.
 • ODS se posouvá směrem k TOP 09 (a asi bude v čase fúzovat). ODS v opozici k Babišovi provede změnu podobnou jako CDU v Německu na stranu „Středu“ („Die Mitte“).
 • Snaha integrovat parlamentní demokratické strany do bloku kolem ODS nutně povede k další ideové erozi (spolupráce se STAN, TOP 09, KDU nemůže mít jiný výsledek).
 • Dochází k tomu, co si kdysi tolik přál místopředseda ODS Zieleniec: „rozkročení do středu“.

ČSSD:

 • Bude mít obrovský finanční problém, který bude zvládat jenom velmi obtížně. Desítky a stovky socialistických úředníků, vedoucích odborů a náměstků ministrů budou „bez práce“ (což může být významným hybným motivem pro socialisty se s ANO povolebně „nějak“ domluvit – třeba potichu).
 • Socialisté budou muset najít nového lídra („někoho“ jako Středulu?) a vytvořit velký levicový program. Je možné, že budou fúzovat s komunisty (kteří také musí něco dělat. Řekl bych, že možná přijde doba na jejich přejmenování a tím přiblížení k socialistům se všemi důsledky).

 

Ivo Strejček, 23. 10. 2017

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus