Britské noviny The Times si týden po rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii nechaly zpracovat aktuální průzkum veřejného mínění s cílem zjistit, jaké jsou voličské nálady nyní. Ukázal, že stoupenci odchodu z EU nejenže neoslabili, jejich postoje jsou naopak mezi Brity stále populárnější a – na rozdíl od zastánců „zůstat“ – rozhodnutí „odejít“ posiluje. Optimismus Britů se opírá zejména o jejich sebevědomou touhu vrátit osud Británie do britských rukou.

Tento fakt a zásadní rozměr britského rozhodnutí nepochopil předseda Evropského parlamentu socialista Martin Schultz. V rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung vyvodil z brexitu následující poučení: Lidé si nepřejí návrat k národní demokracii – jsou unaveni váhavostí a nedůrazností rozhodování na evropské úrovni. Postrádají „rozhodnou evropskou akci“. Evropská komise se proto, podle Schultze, musí „co nejrychleji“ přeměnit na legitimní evropskou vládu a Evropský parlament se musí změnit na dvoukomorové těleso, které bude onu evropskou vládu kontrolovat.

Schultzův názor není v EU ani zdaleka jediný. Jeho vystoupení bylo záměrně přímočaré. Útočně načrtnul, že v „EU po brexitu“ dojde k podstatnému vyostření neúprosného souboje mezi centralisty a těmi, kteří budou trvat na návratu k Evropě národních demokracií.

To není nijak nečekané sdělení, ale v podtónu onoho rozhovoru se objevilo cosi nové. Ve své nekompromisnosti za všechny eurofederalisty „demokrat“ Schultz pohrozil: Kdo tentokrát nepůjde s námi, půjde proti nám!

Tak když jinak nedáte, pane Schultzi, tak my Vás bereme za slovo.

Ivo Strejček

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus