Europoslanec za ODS Ivo Strejček je v nové frakci Evropských konzervativců a reformistů spokojený. Podporuje spolupráci s ostatními pravicovými a eurokritickými frakcemi v europarlamentu. Případnou ztrátu eurokomisaře pro Českou republiku v případě, že by nebyla ratifikována Lisabonská smlouva, nepovažuje za katastrofu. Strejček si sám přeje, aby prezident Václav Klaus Lisabonskou smlouvu neratifikoval.

EURO: Jak se vám zatím líbí ve vaší nové frakci Evropských konzervativců a reformistů?

STREJČEK: Ze všech setkání tohoto nového uskupení v Evropském parlamentu mám ten nejlepší dojem, protože se tam sešli lidé stejného nebo velmi podobného smýšlení. Jsem rovněž nadšen z atmosféry, která tam vládne. Ta je velmi otevřená a velmi svobodná. Míra diskuse o čemkoli není omezena. Že vznikla nefederalistická frakce věřící ve spolupráci nezávislých svobodných národů a ve volný trh, je velmi dobře.

EURO: Myslíte si, že budete spolupracovat s další euroskeptickou frakcí Evropa svobody a demokracie, jejímž lídrem je thatcherista a šéf pravicového UKIP Nigel Farage?

STREJČEK: Já jsem přesvědčen, že spolupráce jak s tímto uskupením, tak i s rozumně uvažující částí Evropské lidové strany (EPP) bude velmi dobrá a naše frakce bude postupovat tímto směrem. Určitě se nechceme dostat do politické izolace a určitě budeme hledat pro prosazování svých názorů spojence.

EURO: Vy v EPP vidíte nějaké rozumné strany a osobnosti, které by se blížili názorům vaší frakce?

STREJČEK: Já jsem přesvědčen, že tím že se v europarlamentu objevila alternativa vůči bruselskému centralismu ve formě naší nové frakce, tak to může některým poslanců, kterým nevyhovuje začlenění v EPP, dodat odvahu a můžeme být třeba i překvapeni tím, kdo se objeví. Nevylučuji, že tam třeba i překvapivě nalezneme pro nás řadu spojenců.

EURO: Jan Zahradil, který byl předsedou klubu ODS v minulém období, nebyl znovuzvolen. Co tomu říkáte?

STREJČEK: Předsedou klubu byl zvolen Miroslav Ouzký. Já jsem zastával názor, že vysoký funkcionář euroklubu by měl zároveň zastávat vysokou funkci ve frakci. Tento můj názor nezvítězil a místopředseda frakce Zahradil již není šéfem klubu ODS. Já to ale respektuji.

EURO: Předseda ODS Mirek Topolánek a šéf socialistů Jiří Paroubek tvrdí, že pokud nebude v České republice dokončena ratifikace Lisabonské smlouvy, tak přijdeme o eurokomisaře.

STREJČEK: Pokud by to tak mělo být, tak je to skandální a znamená na to nepřípustný nátlak na rozhodování suverénní země a jejího prezidenta. Na druhou stranu, pokud bychom o toho eurokomisaře opravdu přišli, nebyla by to žádná katastrofa. Co pro nás dobrého kdy udělal Vladimír Špidla? Eurokomisař z popisu práce navíc ani zájmy své vlastní země hájit nesmí. Ve srovnání s tím, co nás čeká po případné ratifikaci Lisabonu, je otázka eurokomisaře, opravdu podružná. V případě přijetí Lisabonu přijdeme o značnou část suverenity a vlivu, bez českého eukomisaře se obejdeme.

EURO: Jaké vidíte hlavní hrozby v Lisabonské smlouvě?

STREJČEK: Je jich mnoho, ale dám vám konkrétní příklad. Ve smlouvě je zakotvena společná imigrační politika, čili to, že Brusel může rozhodovat o tom, že bude imigranty přerozdělovat do jednotlivých členských zemí EU. Například Itálie, která je jimi zahlcena, na to tlačí. V případě přijetí Lisabonu nám budou přidělovány imigrační kvóty. Já naopak zastávám názor, že o tom, kdo v našem státě bude žít a za jakých podmínek, by měli rozhodovat občané naší země. Je to o to horší, že multikulturalismus selhal a hrozba islamismu narůstá. Stačí si jen vzpomenout na hořící Paříž. Chceme zde něco podobného? Já tedy ne. Dále například bude federalizován dluh veřejných financí. To znamená, že my budeme platit část veřejného dluhu například Francouzů nebo Italů a oni budou platit část našeho veřejného dluhu. Nechť si potom každý odpoví sám, zdali se mu chce platit dluhy svého souseda.

EURO: Prezident republiky má ústavní pravomoc nepodepsat, a tím zablokovat Lisabonskou smlouvu. Co byste mu poradil?

STREJČEK: Já k tomu mohu pouze říct, že osobně bych si přál, aby pan prezident tuto smlouvu nepodepsal.

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus