V pondělí 14. 10. 2013 se konala v jedné z největších přednáškových místností na Vysoké škole ekonomické v Praze konference „5 let od pádu Lehman Brothers“. Jak z názvu vyplývá, hlavním tématem, které vystupující během večera popisovali a analyzovali, byla finanční krize. To, že i po pěti letech, nebo možná právě proto, je téma finanční krize stále aktuální, ukázala návštěva, která dosahovala téměř šesti set studentů a vysokoškolských vyučujících. 

Ladislav Tajovský, přední český odborník na hospodářské dějiny, na začátku konference popisoval, co se vlastně před pěti lety vůbec stalo a jaký byl rozsah problému, se který byl nečekaný, nový a se kterým se musel svět nějak vypořádat. 

Martin Kovář, historik a ředitel Ústavu světových dějin Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, se zamýšlel, co znamená pět let v historii světa a člověka.  Konstatoval, že pět i když se to někdy nezdá, tak pět let může změnit společnost bezprecedentním způsobem. Jako příklad zmínil jak Velkou hospodářskou krizi, tak světové války. 

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, analyzoval, k jakým změnám po září 2008 došlo na finančních trzích. Konstatoval, že nynější cena aktiv  a trzích je odvozovaná již pouze od finanční politiky FEDu, což jsme mohli v praxi vidět při sérii výprodejů akcií v posledních několika týdnech. 

Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky, konstatoval, že zlomový okamžik finanční krize nebyl pád Lehman Brothers, ale příslib americké vlády, že bude sanovat finanční sektor. To odhalilo systémovost krize.  Hampl dále vytyčil pět oblastí ve kterých se vlády a regulátoři z krize nepoučili a opakují a vrší další chyby. 

Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty, popisoval příčiny a mechanismus finanční krize. Konstatoval, že za krizi jsou odpovědné vlády a neefektivní přeregulované prostředí, které nahrávalo nafukování akciové a dluhové bubliny. Navrhl i řešení pro budoucnost, jako například odnětí licence příliš velkým bankám. 

Ivo Strejček, poslanec Evropského parlamentu, se ve svém vystoupení zabýval zejména finanční regulací na úrovni Evropské unie. Zdůrazňoval, že vzniká zcela nová složitější architektura regulací finančního sektoru, která bude pro Česko škodlivá. Poukázal také na to, že jedním z hlavních problémů je evropský stát blahobytu. 

Sérii hlavních vystoupení zakončila Lenka Zlámalová, hlavní analytička Lidových novin. Ve svém příspěvku se ptala, kdo na finanční krizi vydělal a kdo prodělal. Popsala, jak funguje nákaza morálním hazardem a varovala před posilováním vlivu evropských institucí, což je důsledkem krizové situace. 

Po hlavních vystoupeních následovala debata s auditoriem.

Foto:: 

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus