Již teď se musí obecní a městská zastupitelstva rozhodnout, zda ve své obci či městě od ledna roku 2009 zvýší daň z nemovitosti.

Tam, kde k takovému kroku přistoupili, argumentují obvykle podobně: potřebujeme více peněz na opravy silnic, chodníků a udržování zeleně.
Pokud by zastupitelé z našich daní financovali pouze veřejné statky, bylo by to v pořádku. Problémem je, a o tom se zpravidla při zdůvodňování moc nemluví, že obecní rozpočet financuje i aktivity, které by financovat nemusel či dokonce ani neměl.

Z veřejných peněz jsou financovány módní akvaparky, soukromé sportovní kluby, mezinárodní družba ( která nic nepřináší). Obce a města milují podnikání tam, kde má být prostor výhradně pro soukromou aktivitu (cestovní ruch, hotely, restaurace). Z poctivě odvedených daní domácích firem jsou budovány městské průmyslové zóny, kde poté „za hubičku“ mohou pohodlně startovat zahraniční firmy.

Daň z nemovitosti je ve své podstatě nemravná. Každý, kdo si své bydlení obstaral, byl již náležitě několikrát zdaněn. Tato daň má být výrazem sounáležitosti s místem, kde bydlíme, a proto má být minimální.

Zkusme seškrtat některé zbytečné a marnotratné obecní výdaje a nemusíme tahat víc peněz z kapes těm, kteří mají chuť a odvahu se o své bydlení postarat sami.

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus