Více Evropy, více Bruselu

 

V Evropském parlamentu se slavil Den Evropy. Před budovou se rozdávaly zadarmo párky a pivo a já v hlavním sále poslouchal nekonečné projevy, které mi připomínaly dobu nedávno minulou.

„Budoucnost začíná nyní,“ prohlásil europoslanec Verhofstadt a dodal, že „Evropa potřebuje federalismus, což znamená i evropskou armádu“. Přitvrdil i předseda Evropského parlamentu Martin Schultz, když opakovaně obhajoval myšlenku, že odpovědí na „skepsi občanů“ je „více Evropy“. Heslo „více Evropy“ je slavná schovávačka, jež ve skutečnosti znamená větší centralizaci moci do rukou Bruselu.

Právě toho Bruselu, který nám ve jménu centralizace a „harmonizace“ zakazuje používat klasické žárovky, nařizuje, jaké mají být daně na benzín, říká, proč nesmíme špekáčkům říkat špekáčky, proč název „rum“ už nesmí být na obvyklých lahvích českého alkoholu, vysvětluje, proč je spotřeba českého uhlí zatížena „evropskou uhlíkovou daní“, zdůvodňuje, proč šoféři dodávek nesmějí řídit déle než Evropskou komisí určené maximálně čtyři hodiny denně, objasňuje, proč nám evropské instituce nařizují, kolik máme mít povinné zásoby ropy atd. Tohle především je ono „více Evropy“.

Sloganem současné evropské politiky už také není hlásání nepravdy o tom, že „kdyby nebylo Evropské unie, byla by válka“. Tuhle zavádějící tezi už evropské elity částečně opustily – je totiž více než zjevné, že bezpečnostním štítem v Evropě byla a jsou americké ozbrojené síly v čele s NATO.

Dnes je ovšem na pořadu „Dne Evropy“ nábožná obhajoba tzv. společného trhu. Jistě, z ekonomického hlediska je otevřený bezbariérový trh výzvou a příležitostí. Ale to už není popis dnešní reality. Společný evropský trh se stal oním pověstným fíkovým listem, který má zakrýt socialistické ambice, jejichž cílem je za gigantických nákladů vše harmonizovat, sladit, zákonem vymezit, ořezat a natlačit do škatulek a šuplíků.

Nikdy bych nevěřil, že si socialismus s „jinou tváří“ budu znovu prožívat. Tak tedy vítejme „zpátky v Evropě“! Socialistické, zregulované a regulující, arogantní a nadřazené, zkostnatělé, strnulé, nevýkonné, za dynamickým světem ekonomicky zaostávající, jež vyhání schopné, chytré i podnikavé lidi jinam.

 

 

Psáno pro Reflex

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus