Norbert Hofer, kandidát rakouských Svobodných, se prezidentem Rakouské republiky nestane. Přestože ve druhém kole volby v neděli téměř o čtyři procenta porazil levicového kandidáta zelených Van der Bellena, o jeho porážce rozhodlo další sčítání – pondělní sčítání tzv. korespondenčních hlasů.

A tak, přestože volební mapa Rakouska byla modrá v pěti z devíti spolkových zemí včetně Vídně, prezidentem bude ten, o kom rozhodli kosmopolitní „rudá Vídeň“ a voliči, kteří hlasovali korespondenčně. Volič rakouského „venkova“ byl poražen.

Předákovi rakouských Svobodných teď bude stačit, aby veřejně příležitostně spekuloval nad objektivitou korespondenčního hlasování a jeho výsledky zpochybňoval. Bude to, svým způsobem pochopitelná, argumentace poraženého, který prohrál o pár tisícovek hlasů v souboji, o jehož míře kontrolovatelnosti v závěrečné fázi sčítání může před svými voliči spekulovat. To lze ostatně vždy, kdy mezi ruku voliče a volební urnu vstoupí někdo další.

Právě tento fakt by nás měl vybízet k obezřetnosti při rozšiřování volebního práva o nejrůznější „novoty“, naposledy z úst ombudsmanky Šabatové či příznivců voleb po internetu.

Spíše než výkon volebního práva všemožně rozšiřovat a usnadňovat, měli bychom dbát o zvyšování vážnosti a kontrolovatelnosti tohoto aktu. A s přihlédnutím k průběhu rakouských prezidentských voleb bychom měli stát především o hlasy těch, kteří v naší zemi žijí, tady platí daně a tady vychovávají své děti.

23. května 2016

 

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus