(text byl psán pro můj tradiční Newsletter, tentokrát "podzim 2012", jeho tištěnou i elektronickou podobu právě dokončuji)

Podzim 2012: více smutku než radosti

Daně, důchody, restituce

Zvláštní červenou nití, která se linula politickým životem v České republice po celý letošní podzim, byl spor o výši daně z přidané hodnoty, smysluplnost vládou navržené reformy penzijního systému a váhání nad oprávněností církevních restitucí.

Chtělo se mi napsat, že společenská diskuse o těchto tématech byla bouřlivá. Problém ale je, že ona vlastně žádná společenská diskuse neprobíhala, a v tom je onen kámen úrazu. Koaliční vláda se o obsah témat přela sama se sebou a s částí svých poslanců. Na jednu stranu si občan-daňový poplatník může pomyslet, že ti „nahoře“ jsou „za to placení“, ale tak jednoduché to není.

Vláda neustále umíněně opakovala, že je vládou „rozpočtové odpovědnosti“. Tak dlouho a tak přesvědčivě, že dostatečně vystrašila českou veřejnost. Ta ještě pevněji zašila své úspory do strožoku a přestala utrácet. Meziroční míra spotřeby (2011 – 2012) klesla na historické minimum, které od svého vzniku samostatná ČR nezažila.

Dobrovolně nedobrovolný vstup do tzv. II. pilíře penzijní reformy je obdobnou písničkou. Ke škodě vlády se nikomu z jejích členů nepodařilo přesvědčivě a srozumitelně podstatu problému vysvětlit.

U církevních restitucí už raději skončilo u ploché fráze „co bylo ukradeno, má být vráceno“. Není divu, že důvěra veřejnosti v takto prováděnou politiku, klesla na minimum. Cesta nahoru bude obtížná.

Krajské a senátní volby

Jak jinak než katastrofou proto mohly dopadnout volby krajské a senátní? Je sice pravda, že tento typ voleb byl v politické historii ČR vždy vyjádřením názoru veřejnosti na svoji vládu, ale takový propad?

Je škoda, že v senátním okrsku Třebíč jsme přišli o svého senátora. Vítězslav Jonáš mandát neobhájil, protože jej obhájit mohl jen obtížně. Pykal za chyby vlády a kdyby se byl roztrhal, atmosféru z toho plynoucí nemohl převrátit.

To nejpodstatnější poselství těchto voleb je zjištění, jak prudce se derou k moci čeští komunisté. A přitom je to až směšně jednoduché: komunisté nemusí dělat nic, stačí jim se zpovzdálí dívat na hrubé chyby vládní koalice, bratrovražedné boje uvnitř demokratických politických stran i bezpohlavnost ČSSD. Voliči k nim přijdou už sami.

23. kongres ODS: cesta k získání důvěry?

V prostoru vládního tápání, koaličních a vnitrostranických rozmíšek a ve stínu katastrofálních volebních výsledků proběhnul v Brně na začátku listopadu kongres ODS. Zvolil své staronové vedení, do nejužšího vedení se dostaly pouze dvě nové tváře – ministři Martin Kuba a Tomáš Chalupa. Předseda Nečas představil materiál „Cesta k důvěře“ a s 59% podporou delegátů obhájil funkci předsedy ODS.

Politická debata vedená delegáty kongresu se více soustřeďovala na hledání viníků a méně na analýzu příčin. Uvidíme, a čas ukáže, zdali byl kongres oním pověstným bodem zvratu.

Start prezidentské kampaně

Sotva zmizely velkoformátové reklamy na politické strany a jejich kandidáty do voleb krajských a senátních, pokryly Českou republiku plakáty kandidátů na prezidenta. Budou to 11. – 12. ledna 2013 historicky první přímé volby prezidenta v Čechách. Sám jsem zvědav, s jakým zájmem se mezi lidmi setkají. Bude zajímavé, jak svoji kampaň jednotliví kandidáti uchopí a jakými tématy ji naplní. Už teď je to trochu vidět, odkud kam půjdou a co budou voličům nabízet.

Obama versus Romney

To v Americe už je hotovo. Na další čtyři roky zůstává v Bílém domě Barack Obama. Byť nesmírně těsně, porazil republikána Romneyho. Zřejmě o výsledku rozhodly barevné menšiny. Ty se cítí v Obamově Americe bezpečnější, vyhovuje jim Obamův revoluční (a bohužel hodně socialistický) návrh povinného zdravotního pojištění i sliby, že nezaměstnanost klesne. To se ale hned tak rychle nestane, zejména proto, že to byla právě Obamova administrativa, které se hospodářská politika moc nevydařila.

O federalizaci Evropy otevřeně

Ze zkušenosti vím, že vše, co se děje za našimi hranicemi, jako by ani nebylo. Jako by se nás to netýkalo. Je to jiný, vzdálený svět. V televizi nás prudké demonstrace v ulicích Athén nijak nevzrušují, protože po pokládáme za „hollywoodskou“ produkci. Ale to je chyba, hrubá chyba.

V Bruselu se připravuje projekt bankovní unie a předseda Evropské komise Barroso otevřeně volá po vzniku Evropské federace národních států. Na to bychom si, ve vlastním zájmu, měli dát velký pozor. Je to proces rychlejší, než jsme si ochotni sami připustit. A návrat může být obtížný a bolestivý

 

Tak tedy, jaký byl podzim 2012? V české politice neradostný (i když i to záleží na tom, jak se na svět kolem sebe díváme).

A první sníh také přišel nečekaně rychle. Takže ochlazení, jak jinak.

 

8. listopadu 2012 

Videokanál YouTube

Můj videokanál na YouTube.

 

Blog iDnes.cz

Blog na Facebook

Můj blog na serveru facebook.com

Důležité odkazy

CATO INSTITUTE
INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE
Václav Klaus