Břevno v oku svém

Americký viceprezident Mike Pence, který je ve své funkci poprvé oficiálně v Evropě, měl již možnost být konfrontován se současným „unijním“ pohledem „na věc“. Při večeři v Bruselu jej belgický ministerský předseda Charles Michel varoval, aby „Trumpova administrativa nepodporovala jakoukoliv fragmentaci či dokonce rozpad Evropské unie“. Belgičan tak opakoval pozice evropských institucí reprezentovaných Donaldem Tuskem, jenž před nedávnem po setkání unijních špiček na Maltě prohlásil, že „EU čelí třem největším nebezpečím ve své historii: asertivní Číně, agresivnímu Rusku a znepokojivým signálům Trumpovy administrativy, které podporují euroskeptické nálady“.

Je od evropských politických špiček hloupé a směšné zároveň obviňovat amerického prezidenta Trumpa z podněcování „protiunijních“ nálad. Donald Trump je ve funkci sotva jeden měsíc, zato protibruselské nálady občanů členských zemí kvasí již celá léta.

Příčiny, proč sílí a narůstají nálady ke vzpouře evropských občanů proti svým politickým elitám, jež oprávněně považují za původce dnešního zoufalého stavu, je nezbytné hledat v arogantních a sociálně-inženýrských politikách evropských elit, které uvrhly Evropu do stagnace a procesu potácení se od krize ke krizi.

Evropský „prezident“ Tusk i belgický premiér Michel však v jistém slova smyslu pravdu mají. Ne ovšem Trump, ale spontánní rozhodnutí amerických občanů zvolit si svobodně „svého Trumpa“, je pro všechny ty evropské Tusky hrozbou. Co kdyby se americká občanská rebelie přelila do Evropy, co by si pak počali?

A proto evropské elity raději třísku v oku bratra svého vidí, aniž by si povšimli břevna v oku svém.

 

Kategorie: